Cykl spotkań - I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW
2024-03-12Jedyna taka inicjatywa w Polsce Samorząd Województwa Wielkopolskiego w aktywny sposób prezentuje możliwości pozyskania środków zewnętrznych z budżetu województwa wielkopolskiego przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Dobiegł końca cykl spotkań pod nazwą ,,Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW”. Spotkania zorganizowała i koordynowała nowo powstała jednostka organizacyjna samorządu województwa wielkopolskiego – Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku. Wielkopolska wieś od kilkunastu lat systematycznie się zmienia. Na terenach wiejskich realizowanych jest coraz więcej różnego rodzaju wydarzeń, spotkań, czy warsztatów. Dynamiczny rozwój obszarów wiejskich nie byłby możliwy bez liderek i liderów skupionych w KGW. Forum było również okazją do podziękowania za dotychczasową pracę.
Na zaproszenie Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego odpowiedziało kilkaset liderek i liderów z kół gospodyń, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz samorządowcy. „Od jesieni zorganizowaliśmy spotkania w każdym z 31 wielkopolskich powiatów. Dzięki temu mieliśmy okazję podziękować i docenić pracę liderek i liderów z KGW za dotychczasową pracę na rzecz wielkopolskiej wsi. Była to świetna okazja aby zaprezentować ofertę, programy dotacyjne Urzędu Marszałkowskiego skierowane do aktywnie działających organizacji na rzecz rozwoju swoich miejscowości w każdej wielkopolskiej gminie” - zaznaczył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
W trakcie spotkań przybliżono uczestnikom zakres wsparcia oferowanego kołom gospodyń przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Przedstawione zagadnienia dotyczyły m.in. Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025, w tym konkursu na zakup ,,Małych Mobilnych Kuchni Warsztatowych” oraz „Wielkopolskich Jadłodzielni”. Podczas prelekcji przedstawiono również program wsparcia pszczelarstwa oraz retencjonowania i wykorzystania wód opadowych w ramach konkursu ,,Deszczówka”.
Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęcali też do korzystania z dofinansowań oferowanych w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi: np. konkursu dla sołectw Pięknieje Wielkopolska Wieś gdzie maksymalna kwota dotacji wynosi 70 000 zł, czy dedykowanego organizacjom pozarządowym Nasza Wieś, Naszą Wspólną Sprawą, w którym koła gospodyń mogą sięgnąć po 12 tys. złotych na organizację m.in. imprez tematycznych promujących sołectwo lub miejscowość, zakup towarów służących rozwojowi i kultywowaniu folkloru i rękodzieła, organizację warsztatów lub szkoleń.
Uczestniczki i uczestnicy spotkań przyjmowali z entuzjazmem informację przekazaną przez Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego o zwiększeniu o ponad 4 miliony zł środków na program ,,Wielkopolska Odnowa Wsi” oraz o wyasygnowaniu przez samorząd województwa wielkopolskiego 1 miliona złotych na nowy konkurs, który dedykowany będzie od 2024 roku wyłącznie dla kół gospodyń wiejskich.
Nie zabrakło podczas organizowanych Forów informacji o środkach unijnych dostępnych dla KGW w ramach nowej perspektywy 2023-2027 w Lokalnych Grupach Działania, oraz inspiracji w postaci przykładowych projektów realizowanych przez kobiety na terenie LGD Puszczy Noteckiej.
Poniżej galeria z poszczególnych powiatów:
- Powiat Gostyński
- Powiat Turecki
- Powiat Pleszewski
- Powiat Wolsztyn
- Powiat Chodzieski
- Powiat Jarociński
- Powiat Kościański
- Powiat Wrzesiński
- Powiat Krotoszyński
- Powiat Grodziski
- Powiat Pilski
- Powiat Kolski
- Powiat Nowotomyski
- Powiat Wągrowiecki
- Powiat Śremski
- Powiat Poznański
- Powiat Ostrowski
- Powiat Obornicki
- Powiat Leszczyński
- Powiat Ostrzeszowski
- Powiat Międzychodzki
- Powiat Rawicki
- Powiat Złotowski
- Powiat Gnieźnieński
- Powiat Kaliski
Czytaj także

Nasza wieś to nasza wspólna sprawa
2025-05-05
Nowe kuchnie mobilne w Wielkopolsce
2025-04-29
Promują zioła dla zdrowia
2025-04-29